Our People


Bill Shorten


Leader of the Opposition

Leader of the Opposition & Shadow Minister for Indigenous Affairs and Aboriginal and Torres Strait Islanders

Tanya Plibersek


Deputy Leader of the Opposition

Deputy Leader of the Opposition, Shadow Minister for Education & Shadow Minister for Women

Penny Wong


Opposition Leader in the Senate

Leader of the Opposition in the Senate & Shadow Minister for Foreign Affairs

Don Farrell


Senator for South Australia

Deputy Leader of the Opposition in the Senate, Shadow Special Minister of State & Shadow Minister for Sport

Anthony Albanese


Member for Grayndler

Shadow Minister for Infrastructure, Transport, Cities and Regional Development & Shadow Minister for Tourism

Anne Aly


Member for Cowan

Ged Kearney


Member for Batman

Ged Kearney Info

Sharon Bird


Member for Cunningham

Chris Bowen


Member for McMahon

Shadow Treasurer & Shadow Minister for Small Business

Gai Brodtmann


Member for Canberra

Tony Burke


Member for Watson

Shadow Minister for Environment and Water, Shadow Minister for Citizenship and Multicultural Australia, Shadow Minister for the Arts & Manager of Opposition Business (House)

Kristina Keneally


Senator for New South Wales

Kristina Keneally Info

Linda Burney


Member for Barton

Shadow Minister for Human Services & Shadow Minister for Preventing Family Violence

Mark Butler


Member for Port Adelaide

Shadow Minister for Climate Change and Energy

Kim Carr


Senator for Victoria

Shadow Minister for Innovation, Industry, Science and Research

Doug Cameron


Senator for New South Wales

Shadow Minister for Skills, TAFE and Apprenticeships & Shadow Minister for Housing and Homelessness

Terri Butler


Member for Griffith

Shadow Assistant Minister for Universities, Shadow Assistant Minister for Equality & Shadow Assistant Minister for Young Australians and Youth Affairs

Anthony Byrne


Member for Holt

Jim Chalmers


Member for Rankin

Shadow Minister for Finance

Nick Champion


Member for Wakefield

Lisa Chesters


Member for Bendigo

Jason Clare


Member for Blaxland

Shadow Minister for Resources and Northern Australia & Shadow Minister for Trade and Investment

Sharon Claydon


Member for Newcastle

Libby Coker


Candidate for Corangamite

Julie Collins


Member for Franklin

Shadow Minister for Ageing and Mental Health

Pat Conroy


Member for Shortland

Simon Curtis


Candidate for La Trobe

Michael Danby


Member for Melbourne Ports

Milton Dick


Member for Oxley

Milton Dick Info

Mark Dreyfus


Member for Isaacs

Shadow Attorney General, Shadow Minister for National Security & Deputy Manager of Opposition Business (House)

Justine Elliot


Member for Richmond

Kate Ellis


Member for Adelaide

Shadow Minister for Early Childhood Education and Development & Shadow Minister for TAFE and Vocational Education

Joel Fitzgibbon


Member for Hunter

Shadow Minister for Agriculture, Fisheries and Forestry & Shadow Minister for Rural and Regional Australia

Michael Freelander


Member for Macarthur

Michael Freelander Info

Chris Gambian


Candidate for Banks

Steve Georganas


Member for Hindmarsh

Andrew Giles


Member for Scullin

Luke Gosling


Member for Solomon

Luke Gosling Info

Ross Hart


Member for Bass

Ross Hart Info

Chris Hayes


Member for Fowler

Julian Hill


Member for Bruce

Julian Hill Info

Emma Husar


Member for Lindsay

Emma Husar Info

Ed Husic


Member for Chifley

Shadow Minister for Employment Services, Workforce Participation and Future of Work & Shadow Minister for the Digital Economy

Stephen Jones


Member for Whitlam

Shadow Minister for Regional Services, Territories and Local Government & Shadow Minister for Regional Communications

Justine Keay


Candidate for Braddon

Mike Kelly


Member for Eden-Monaro

Matt Keogh


Member for Burt

Peter Khalil


Member for Wills

Catherine King


Member for Ballarat

Shadow Minister for Health and Medicare

Madeleine King


Member for Brand

Shadow Minister for Consumer Affairs & Shadow Minister Assisting for Small Business

Susan Lamb


Candidate for Longman

Susan Lamb Info

Andrew Leigh


Member for Fenner

Shadow Assistant Treasurer, Shadow Minister for Competition and Productivity, Shadow Minister for Charities and Not-for-Profits & Shadow Minister for Trade in Services

Jenny Macklin


Member for Jagajaga

Shadow Minister for Families and Social Services

Richard Marles


Member for Corio

Shadow Minister for Defence

Emma McBride


Member for Dobell

Brian Mitchell


Member for Lyons

Rob Mitchell


Member for McEwen

Shayne Neumann


Member for Blair

Shadow Minister for Immigration and Border Protection

Brendan O'Connor


Member for Gorton

Shadow Minister for Employment and Workplace Relations

Clare O'Neil


Member for Hotham

Shadow Minister for Justice & Shadow Minister for Financial Services

Cathy O'Toole


Member for Herbert

Julie Owens


Member for Parramatta

Graham Perrett


Member for Moreton

Amanda Rishworth


Member for Kingston

Shadow Minister for Early Childhood Education and Development, Shadow Minister for Veterans’ Affairs & Shadow Minister for Defence Personnel

Michelle Rowland


Member for Greenway

Shadow Minister for Communications

Joanne Ryan


Member for Lalor

Warren Snowdon


Member for Lingiari

Anne Stanley


Member for Werriwa

Wayne Swan


Member for Lilley

Meryl Swanson


Member for Paterson

Meryl Swanson Info

Susan Templeman


Member for Macquarie

Susan Templeman Info

Matt Thistlethwaite


Member for Kingsford Smith

Maria Vamvakinou


Member for Calwell

Tim Watts


Member for Gellibrand

Josh Wilson


Candidate for Fremantle

Josh Wilson Info

Tony Zappia


Member for Makin

Jenny McAllister


Senator for New South Wales

Kimberley Kitching


Senator for Victoria

Kimberley Kitching Info

Deborah O'Neill


Senator for New South Wales

Malarndirri McCarthy


Senator for the Northern Territory

Murray Watt


Senator for Queensland

Murray Watt Info

Anthony Chisholm


Senator for Queensland

Anthony Chisholm Info

Claire Moore


Senator for Queensland

Shadow Minister for International Development & the Pacific

Chris Ketter


Senator for Queensland

Alex Gallacher


Senator for South Australia

Anne Urquhart


Senator for Tasmania

Helen Polley


Senator for Tasmania

Carol Brown


Senator for Tasmania

Shadow Minister for Disability and Carers

Catryna Bilyk


Senator for Tasmania

Lisa Singh


Senator for Tasmania

Jacinta Collins


Senator for Victoria

Gavin Marshall


Senator for Victoria

Sue Lines


Senator for Western Australia

Glenn Sterle


Senator for Western Australia

Shadow Assistant Minister for Road Safety

Patrick Dodson


Senator for Western Australia

Patrick Dodson Info

Louise Pratt


Senator for Western Australia

Louise Pratt Info

Andrew Woodward


Candidate for Cowper

Patrick Gorman


Candidate for Perth

Patrick Gorman Info

David Smith


Senator for the ACT

David Smith Info

Reg Coutts


Candidate for Mayo

Reg Coutts Info

Ali France


Candidate for Dickson

Ali France Info

Tony O'Gorman


Candidate for Moore

Tony O'Gorman Info

Hannah Beazley


Candidate for Swan

Hannah Beazley Info

Russell Robertson


Candidate for Capricornia

Russell Robertson Info

Belinda Hassan


Candidate for Dawson

Belinda Hassan Info

Patrick Deegan


Candidate for Page

Patrick Deegan Info

Kieran Drabsch


Candidate for Farrer

Kieran Drabsch Info

Tony Walker


Candidate for Curtin

Tony Walker Info

Kim Travers


Candidate for Pearce

Kim Travers Info

Elida Faith


Candidate for Leichhardt

Elida Faith Info